Форумы inFrance  - Франция по-русски
Вернуться   Форумы inFrance - Франция по-русски > Клуб inFrance > Встречи-тусовки во Франции и России

   Тема закрыта   
 
Опции темы Опции просмотра
  #181
Старое 29.12.2004, 20:56
Заблокирован(а)
 
Аватара для per
 
Дата рег-ции: 14.04.2004
Откуда: Belarus
Сообщения: 953
POLKAN,

Рад снова видеть тебя на практически нашем персональном форуме, учитывая его массовость.
А вот украинцы действительно активны.

POLKAN пишет:
Per, как это ты умудряешься вставать в 6 часов утра, чтобы пойти на форум в такое раннее время? Непостижимо! Это для меня так же непонятно, как для моей подруги было непонятно такое явление, как "недоесть шоколадку".
я и сам не знаю, как это иногда получается. Ну мне надо еще собаку прогулять, на работу собраться, да и добраться до работы. Поэтому и встаю рано. Правда, работа совершенно недалеко от дома - 4 остановки автобусом (можно 3 остановки). Иногда пешком хожу. Это с работы. Подумаю, поболтаю с кем-нибудь. Знакомых много (не знаю: хорошо это или плохо, не решил).

ПК дома, быстро проверил почту, тебе что-нибудь написал, взял собаку и пошел на улицу. Да и не каждый это день.

Мне ОЧЕНЬ-ОЧЕНЬ понравилось выражение про шоколадку. КЛАСС!!!!!! Можно запомнить и цитировать? Правда автора не знаю.

POLKAN пишет:
на предыдущей странице кто-то обвинил Россию в повышении цен в Беларуси.
Так это же именно так. Об этом и российская пресса говорит. Но деловой мир ищет и найдет выход. Вся жизнь борьба. Да и россияне подумают, им это тоже не очень хорошо, если подумать.
Не думай об этом. Легче жить.

POLKAN пишет:
Per, завидую людям, которые могут все это переносить спокойно.
Если ты имеешь в виду меня, то ты глубоко ошибаешься.
А философское отношение помогает выживать. Ты забыла свою жизнь на родине. Мы все родились с этим. Это своего рода инстинкт самосохранения.
Читай классиков и многое поймешь. Это я серьезно.
Я еще прошел очень серьезный и длительный тренинг, в т. ч. психологический.

У нас совершенно нет снега. Но мне это очень нравится. Тепло, хорошо. Бывают солнечные дни. Прогноз на Новый год тоже плюсовой.

До связи, мне скучно на форуме, когда с тобой не общаюсь.

P.S.
POLKAN пишет:
Особенно если эта персона мне очень несимпатична.
А рожицу медвежью пристегнула даже очень симпатичную. Красивый топтыга.

Пока. Не пропадай. О чем написать из Отчизны?
per вне форумов  
  #182
Старое 29.12.2004, 23:07
Мэтр
 
Аватара для POLKAN
 
Дата рег-ции: 17.01.2004
Откуда: France, 44
Сообщения: 2.512
Цитата:
Мне ОЧЕНЬ-ОЧЕНЬ понравилось выражение про шоколадку. КЛАСС!!!!!! Можно запомнить и цитировать? Правда автора не знаю.
Можно цитировать, а сказала это моя подруга Валентина - о-о-о-чень интересная личность, я ее очень люблю (можно так сказать). Выделяется из серой массы ( отчего всегда имеет проблемы, но очень стойко их переносит), мы с ней много "разговоров разговаривали" на самые разные темы, спорили, ругались даже. Но хоть не кисли, а взаимно обогащались мыслями, опытом и т.д. Ну надо же, целую оду написала Валентине! Но она того стоит.
Сейчас она, горемычная, в Минске работает, пенсию себе зарабатывает (ей 47, если не ошибаюсь, а мне 40 (это так, маленькое отступление)). Живет у тетки и говорит, что Минск - большая деревня.

Цитата:
Читай классиков и многое поймешь. Это я серьезно
Обожаю классиков, это мое основное чтиво, хотя теперь нахожу немало интересных вещей и у современников.
Цитата:
Знакомых много (не знаю: хорошо это или плохо, не решил).
Знакомых может быть много (и это даже хорошо), а друзей - это кому как нравится, у меня было не очень много, но мне с ними было (есть) очень хорошо. И они настоящие.

Цитата:
А рожицу медвежью пристегнула даже очень симпатичную. Красивый топтыга.
А рожица-то поросячья, с намеком.

Цитата:
О чем написать из Отчизны?
Мне все интересно. Вопросы могут быть быть самые неожиданные.
Наверное, напишу на твой е-mail. Завтра.

POLKAN вне форумов  
  #183
Старое 30.12.2004, 10:03
Заблокирован(а)
 
Аватара для per
 
Дата рег-ции: 14.04.2004
Откуда: Belarus
Сообщения: 953
POLKAN пишет:
А рожица-то поросячья, с намеком.
per вне форумов  
  #184
Старое 30.12.2004, 10:08
Заблокирован(а)
 
Аватара для per
 
Дата рег-ции: 14.04.2004
Откуда: Belarus
Сообщения: 953
[quote=POLKAN]А рожица-то поросячья, с намеком. [/quote

а я думал, что медведь.
Но поросенок тоже симпатичный, здесь и по жизни.
Я зверьков люблю.

А вот глубину намека я не понял. Точнее совсем не понял. Туговат оказался.

Сегодня опять прекрасная погода.
per вне форумов  
  #185
Старое 30.12.2004, 10:15
Заблокирован(а)
 
Аватара для per
 
Дата рег-ции: 14.04.2004
Откуда: Belarus
Сообщения: 953
POLKAN,


Оказывается, дожди будут.
Это тебе картинка с родины.
Сводка погоды по г. Минск на период с 31 декабря по 2 января от сайта meteo.by



--------------------------------------------------------------------------------
31 декабря
ночь
температура: -4..-2
облачность: облачно
осадки: без осадков
давление: 741..743 мм
влажность: 85..90 %
скорость ветра: 5..9 м/с
ветер: юго-западный
утро
температура: -3..-1
облачность: пасмурно
осадки: дождь
давление: 739..741 мм
влажность: 90..95 %
скорость ветра: 3..6 м/с
ветер: юго-западный
день
температура: 0..+2
облачность: пасмурно
осадки: дождь
давление: 738..740 мм
влажность: 90..95 %
скорость ветра: 3..6 м/с
ветер: юго-западный
вечер
температура: 0..+2
облачность: пасмурно
осадки: дождь
давление: 737..739 мм
влажность: 93..98 %
скорость ветра: 1..3 м/с
ветер: юго-западный


--------------------------------------------------------------------------------
1 января
ночь
температура: 0..+2
облачность: пасмурно
осадки: дождь
давление: 737..739 мм
влажность: 94..99 %
скорость ветра: 1..3 м/с
ветер: юго-западный
утро
температура: 0..+2
облачность: пасмурно
осадки: дождь
давление: 735..737 мм
влажность: 94..99 %
скорость ветра: 1..3 м/с
ветер: южный
день
температура: +1..+3
облачность: пасмурно
осадки: дождь
давление: 734..736 мм
влажность: 94..99 %
скорость ветра: 1..3 м/с
ветер: южный
вечер
температура: +1..+3
облачность: облачно
осадки: дождь
давление: 735..737 мм
влажность: 94..99 %
скорость ветра: 1..3 м/с
ветер: северо-западный


--------------------------------------------------------------------------------
2 января
ночь
температура: 0..+2
облачность: облачно
осадки: без осадков
давление: 734..736 мм
влажность: 93..98 %
скорость ветра: 1..3 м/с
ветер: северный


Copyright c | www.meteo.by | inf@meteo.by

информация предоставлена Фондом ФОБОС и НПО МэпМэйкерс

per вне форумов  
  #186
Старое 30.12.2004, 21:51
Мэтр
 
Аватара для POLKAN
 
Дата рег-ции: 17.01.2004
Откуда: France, 44
Сообщения: 2.512
Погода у вас совсем почти как здесь. Никак не могу привыкнуть к Новому году без снега, серость кругом и слякоть. Никакого праздника не чувствуется.

Тем более, что основной зимний праздник здесь уже прошел, а праздновать по следам основного не так интересно, чувства новизны нет. Перед праздниками в магазинах толпы снуют, все подряд скупают на подарки всем родственникам (иногда нечто такое пошлое, типа поющей и машущей хвостом рыбки на разделочной доске), а после праздника - опять в магазине толпы, но уже чтобы этих рыбок сдать обратно (оно и не удивительно). Действительно, общество потребителей, причем, в общей массе невзыскательных каких-то.

Напиши из Отчизны, как она (Отчизна) отпраздновала Новый год.
POLKAN вне форумов  
  #187
Старое 31.12.2004, 13:49
Мэтр
 
Аватара для Samurai
 
Дата рег-ции: 10.05.2003
Откуда: Москва
Сообщения: 3.827
Друзья, белоруссы , поздравляю вас от своего имени и от имени москвичей с Новым Годом!!! Верю и надеюсь. что он будет для всех счастливым и удачным!!!
Samurai вне форумов  
  #188
Старое 01.01.2005, 12:03
Мэтр
 
Аватара для POLKAN
 
Дата рег-ции: 17.01.2004
Откуда: France, 44
Сообщения: 2.512
Ура! Спасибо большое, Samurai!
Всем желаю изменений к лучшему! За сбычу мечт!
POLKAN вне форумов  
  #189
Старое 01.01.2005, 14:26
Заблокирован(а)
 
Аватара для per
 
Дата рег-ции: 14.04.2004
Откуда: Belarus
Сообщения: 953
POLKAN пишет:
Всем желаю изменений к лучшему! За сбычу мечт!
Абсолютно присоединяюсь, особенно к "За сбычу мечт!".
per вне форумов  
  #190
Старое 01.01.2005, 18:04
Заблокирован(а)
 
Аватара для per
 
Дата рег-ции: 14.04.2004
Откуда: Belarus
Сообщения: 953
POLKAN,

Это из Белорусской Атлантиды.

чацьвер, 30 сьнежня 2004, 17:19

Новы год у культурнай традыцыі беларусаў Вячаслаў Ракіцкі, Менск (эфір 30 сьнежня).
Новая перадача сэрыі “Беларуская Атлянтыда”. Удзельнічае фальклярыст Лія Салавей.(

Вячаслаў Ракіцкі: ) “Сучасны чалавек ужо з восені жыве ў чаканьні Новага году — чаканьні нейкіх цудаў, які перадусім сам сабе і стварае. Ён шукае новыя ўборы, думае, дзе, як і з кім сустрэць Новы год. Увогуле ў сучаснай культуры Новы год зьяўляецца ці ня самым галоўным сьвятам. А якое месца займала навагодняе сьвята ў традыцыйнай культуры беларусаў?” (Лія Салавей: ) “У традыцыйнай культуры беларусаў сьвяткаваньне Новага году не было вылучанае як асобнае сьвята, а ўключалася ў сыстэму калядных урачыстасьцяў. Спачатку адзначалі Божае нараджэньне. Затым — Новы год зь вялікай колькасьцю абрадавых дзеяньняў. А на завяршэньне сьвяткавалі вадохрышча. Ствараўся непарыўны ланцуг урачыстасьцяў, аб’яднаных каляднымі сьвятымі або крывымі вечарамі”. (Ракіцкі: ) “А якія абрады былі характэрныя для ўласна навагодняга сьвята?” (Салавей: ) “Найперш характэрнай была багатая, тлустая або шчодрая куцьця. Яна спраўлялася ўвечары напярэдадні Новага году. На Новы год ужо днём адбываліся абрадавыя абыходы шчадроўшчыкаў — пераапранутых сьпевакоў, людзей у масках. Яны вадзілі каня, жорава і іншых мітычных істотаў. Акрамя таго, былі вельмі характэрнымі варожбы. Моладзь варажыла на свой асабісты лёс, а дарослыя аддавалі пеавагу варажбе на добры ўраджай, на плоднасьць статку. У гульні ўключаліся падлеткі і часам дарослыя, а моладзь каляшлюбнага ўзросту бавіла час танцамі, ігрышчамі, вечарынамі”. (Ракіцкі: ) “Калі вымаўляем слова “куцьця” (а ў дадзеным выпадку гаворка вядзецца пра багатую, ці шчодрую куцьцю), перадусім маем на ўвазе вячэру як абрад ушанаваньня продкаў. Гэты абрад займае важнае месца ў духоўнай культуры беларусаў. Традыцыйна абрад “куцьці” разьмяркоўваецца па ўсім гадавым цыклі. Куцьця спраўлялася тройчы, але ў чым розьніца паміж імі? Адкуль паходзіць сама назва?” (Салавей: ) “Назва “куцьця” паходзіць ад назвы абрадавай стравы — кашы з цэлых ячменных альбо пшанічных зярнятаў. Яна была сакральнай стравай. Спраўлялася куцьця тройчы таму, што ўсе сьвяты ў традыцыйнай беларускай культуры абавязкова папярэджваліся абрадам памінаньня продкаў. Перад Раством была куцьця бедная, посная, бо яшчэ не закончыўся пост. А перад Новым годам была куцьця багатая. Яна выкарыстоўвала шмат страваў мясных. Багдановіч пісаў, што як бяз бліна няма масьленіцы, гэтак без каўбасы і тлустай верашчакі няма Калядаў. Але бяз страваў з бульбы”. (Ракіцкі: ) “А чаму не было страваў з бульбы? Гэта ж, здаецца, апошнія сто-дзьвесьце гадоў ці ня самая папулярная беларуская ежа?” (Салавей: ) “Сапраўды, любімая цяпер беларусамі бульба ў абрадавы пералік страваў не ўваходзіла. Лічылася, што калі штосьці падасі з бульбы, то продкі, якія ня ведалі пра гэтую страву, пакрыўдзяцца і могуць пашкодзіць урадлівасьць палёў”. (Ракіцкі: ) “У сучасным сьвеце навагодні вечар вельмі вясёлы, пазначаны асаблівым нейкім шаленствам. Бо людзі разьвітваюцца зь мінулым годам і радасна чакаюць новага году як новага жыцьця. А высьвятляецца, што ў традыцыі шанавалі продкаў. Шчодрая куцьця таксама мела ўрачысты характар? А мо ўсё ж дазвалялася крыху павесяліцца ў гэты вечар?” (Салавей: ) “Хоць у гэты вечар і ўжывалі алькагольныя напоі, але паводзіны людзей былі строга рытуальнымі. Усе ўдзельнікі вячэры адчувалі прысутнасьць душаў памерлых”. (Ракіцкі: ) “А як адбываўся гэты абрад?” (Салавей: ) “Гаспадар і гаспадыня зьбіралі ў хаце ўсю сям’ю. На куце на сене стаяла каша-куцьця. Гаспадар браў гаршчок з ручніком і тры разы абыходзіў знадворку хату і стукаў у акно. Яго пыталіся: “Хто там?” Ён адказваў: “Сам Бог ідзе, добры год нясе”. І яго запрашалі: “Дык хадзіце ў хату!” Ён заходзіў, ставіў гаршчок з кашай на стол, і гэтую страву каштавалі першай. Адкладалі крыху продкам. І па чарзе ад кожнай новай стравы пакрыху адкладвалі на асобны посуд продкам. Найболей цікавым мне падаецца рытуал у форме дыялёгу паміж гаспадаром і гаспадыняй. У беларусаў ён практыкаваўся яшчэ на пачатку мінулага стагодзьдзя, а ўпершыню ён быў занатаваны ў 12 стагодзьдзі Саксонам Граматыкам у храме Сьветавіда на высьпе Руяне (сучасная назва Руген), заселеным у той час славянамі-паганцамі. Толькі там гэты абрад адбываўся ў храме і на восеньскае сьвята ўраджаю. А ў нас на Новы год. Хаваючыся за вялікі мядовы пірог, сьвятар пытаўся ў людзей: “Ці бачыце вы мяне?” І яму адказвалі: “Не, ня бачым”. Тады ён ім выказваў пажаданьне, каб на наступны год увогуле яго за пірагом ня бачылі. Гэта значыць, каб пірог быў яшчэ большым. Толькі ў беларусаў гэты абрад на навагоднюю куцьцю адбываўся паміж гаспадаром і гаспадыняй. Гаспадар браў бохан хлеба, закрываўся ім і тое ж пытаньне задаваў гаспадыні. А ў канцы казаў ёй: “Каб ты мяне ня бачыла за вазамі, за снапамі…” (Ракіцкі: ) “А як уключаліся ў абрад Куцьці ўпрыгожаньне елкі, чаканьне Сьвятога Міколы?” (Салавей: ) “Зусім елка ў нас не выкарыстоўвалася як навагодні атрыбут. Гэта вельмі позьняя зьява. Прыйшла яна да нас зь Нямеччыны і пашырылася ў нас у 20 стагодзьдзі. Хату беларусы ўпрыгожвалі саламянымі павукамі. На падлозе ляжала жытняя салома, а павукі падвешваліся да столі. У сваёй аснове яны мелі дванаццаць аднолькавай даўжыні саломінак, якія зьвязваліся ў крышталічную структуру. Па-першае, яны зьяўляліся сымбалем году і павінны былі магічна ўзьдзейнічаць на ўраджай жыта, каб расло яно высока. Павукі падвешваліся да столі, і дзеці павінны былі, гуляючы, высока падкідваць саломку”. (Ракіцкі: ) “А яшчэ якія спадзяваньні на новы год выказвалі людзі? Ці загадвалі жаданьні? Што жадалі адзін другому? Ці існавала такая традыцыя?” (Салавей: ) “На багатую Куцьцю была традыцыя магічнага абраду абясшкоджаньня марозу. Гаспадар, набраўшы першую лыжку апошняй стравы, клікаў мароза: “Мароз, мароз, хадзі куцьцю есьці! Каб ты не марозіў ячмяню, пшаніцы, гароху, сачавіцы, проса і грэчкі — усяго, што мне трэба пасеяць”. А гаспадыня, набраўшы лыжку куцьці, падыходзіла да акна, што насупраць печкі, стукала ў шыбу і казала: “Мароз, мароз, хадзі куцьцю есьці, каб не марозіў расады, агуркоў, гарбузоў, морквы, буракоў і ўсяго, што мне трэба пасадзіць і пасеяць”. Іншым разам палохалі драцяной пугай, калі ён надумаецца зьявіцца вясной”. (Ракіцкі: ) “Такім чынам, нашыя продкі стараліся забясьпечыць сабе болей спрыяльныя ўмовы жыцьця ў новым годзе. З дапамогаю надпрыродных сілаў, душаў продкаў і ўласнымі намаганьнямі імкнуліся ня толькі падтрымаць стабільнасьць, але нешта палепшыць у сваім побыце. А з радасных рытуалаў што б вы вызначылі? Як ні як, Новы год жа”. (Салавей: ) “Хадзілі пераапранутыя шчадроўшчыкі са сьпевамі. Людзі цешыліся, калі яны заходзілі да іх у двор ці хату. Лічылася, што гэта добры знак. Тым болей, што яны жадалі ўсялякіх дабротаў. Хадзілі і дзеці, звычайна, гэта рабілі школьнікі з бурсаў (інтэрнатаў). Яны “хадзілі ў жачкі”, на Новы год сьпявалі пад вокнамі: “Я маленькі жачак — божы рабачак, хаджу, жабрую, гаспадароў віншую”. Адным словам, зьбіралі сабе падарункі, віншуючы гаспадароў. Усе гэтыя абыходы лічыліся вельмі добрым знакам. Яны зьвязвалі людзей у адну грамаду, у адно цэлае, ствараючы асаблівую культурную аўру”.

per вне форумов  
  #191
Старое 01.01.2005, 18:11
Заблокирован(а)
 
Аватара для per
 
Дата рег-ции: 14.04.2004
Откуда: Belarus
Сообщения: 953
POLKAN,

Каляндар Свабоды графічная вэрсія

пятніца, 31 сьнежня 2004, 11:5
1 студзеня 1929 году ў Менску была адкрытая Акадэмія Навук БССР

Ул. інф.

Што адбывалася ў Беларусі і ў сьвеце 31 сьнежня й 1 студзеня


У ноч з 30 на 31 сьнежня 1917 году бальшавікі гвалтам разагналі ў Менску Першы Ўсебеларускі зьезд, які меўся вызначыць будучыню краіны пасьля падзеньня Расейскай імпэрыі. Рада Зьезду абвясьціла пра свае ўладныя паўнамоцтвы ў межах Беларусі і далей працягвала сваю працу аж да 25 сакавіка 1918 году, калі было абвешчана пра стварэньне незалежнай Беларускай Народнай Рэспублікі.

Праз год, у 1918-м, бальшавіцкае кіраўніцтва Беларусі, якое базавалася ў Смаленску, у ноч з 30 на 31 сьнежня абвясьціла пра стварэньне БССР. Праз тыдзень сталіца БССР была перанесеная з Смаленску ў Менск, а Смаленшчына разам зь Віцебшчынай, Магілёўшчынай і Гомельшчынай былі адлучаныя ад Беларусі і далучаныя да РСФСР.

31 сьнежня 1957 году пачала працу Гомельская абласная студыя тэлевізіі, а 31 сьнежня 1989 году была створаная Беларуская фэдэрацыя футболу. Беларусь з гэтага моманту стала юрыдычна раўнапраўнай зь іншымі футбольнымі краінамі сьвету.

31 сьнежня ў розныя гады прыйшлі на сьвет францускі мастак Анры Маціс, амэрыканскі генэрал Джордж Маршал, які прыдумаў плян пасьляваеннага аднаўленьня Эўропы і атрымаў за гэта Нобэлеўскую прэмію, і вядомы кінаактор Энтані Гопкінс.

Цяпер – пра некаторыя даты заўтрашняе суботы.

1 студзеня 1927 году савецкія карныя органы арыштоўваюць беларускага драматурга Францішка Аляхновіча і на 10 гадоў ссылаюць яго на Салаўкі. Але ў 1933-м Аляхновіча абменьваюць на вязьня польскай турмы, палітыка і мовазнаўцу Браніслава Тарашкевіча. Пра сваё знаходжаньне ў ГУЛАГу Аляхновіч напіша кнігу “У кіпцюрах ГПУ”, якая адразу будзе перакладзеная на эўрапейскія мовы і стане першым публічным сьведчаньнем сталінскага палітвязьня.

1 студзеня 1929 году ў Менску была адкрытая Акадэмія Навук БССР. Яе стварылі на базе Інстытуту беларускае культуры, заснаванага яшчэ ў 1922 годзе.

1 студзеня 1993 году Чэхаславаччына падзялілася на дзьве дзяржавы – Чэхію і Славаччыну. А 1 студзеня 1999 году была запушчаная ў абарот агульнаэўрапейская валюта эўра.

Сярод славутых людзей, што нарадзіліся 1 студзеня ў розныя гады, згадаем сёньня сярэднявечнага кіраўніка Беларусі вялікага князя Жыгімонта І Старога, філёзафа Францішка Богуша, які пісаў пра пачаткі беларускага народу і мовы, а таксама быў удзельнікам паўстаньня Тадэвуша Касьцюшкі, заснавальніка беларускай філялёгіі Яўхіма Карскага, народнага мастака Беларусі пэйзажыста Віктара Грамыку, пісьменьнікаў Анатоля Кудраўца, Дануту Бічэль і Вольгу Іпатаву, банкіра Станіслава Багданкевіча. З замежнікаў згадаем вугорскага паэта і рэвалюцыянэра Шандара Пэтэфі і амэрыканскага пісьменьніка Джэрома Сэлінджэра зь ягонай культавай кнігай “Лавец у жыце”.



per вне форумов  
  #192
Старое 02.01.2005, 11:56
Мэтр
 
Аватара для POLKAN
 
Дата рег-ции: 17.01.2004
Откуда: France, 44
Сообщения: 2.512
И 1 студзеня 2005 года? Я слышала, что отменили налоговые льготы для зарубежных предпринимателей.

По предыдущему посту:
вспомнилось, что одна из моих бабушек умела очень хорошо делать птиц и так называемых "пауков" из соломки. Их у нее много было, под потолком развешенных. Яркое детское воспоминание: в одном из них мышь сделала себе гнездо,что меня,ребенка, очень впечатлило.
POLKAN вне форумов  
  #193
Старое 02.01.2005, 17:44
Заблокирован(а)
 
Аватара для per
 
Дата рег-ции: 14.04.2004
Откуда: Belarus
Сообщения: 953
POLKAN пишет:
И 1 студзеня 2005 года? Я слышала, что отменили налоговые льготы для зарубежных предпринимателей.
НЕ знаю. Я местный.

POLKAN пишет:
вспомнилось, что одна из моих бабушек умела очень хорошо делать птиц и так называемых "пауков" из соломки. Их у нее много было, под потолком развешенных. Яркое детское воспоминание: в одном из них мышь сделала себе гнездо,что меня,ребенка, очень впечатлило.
И меня, уже взрослого, это впечатлило.
я сегодня еще читал воспоминания одного из действительно великих русских поэтов Н. Рубцова о его детстве. Кстати, у него завтра день рождения, хотя его уже нет в живых.
Я уверен, что ты его знаешь.
Наверное, пойду открою тему про него.

Новый год пришел.
Дождей не было. Было тепло. Сегодня утром (или ночью) выпал жиденький снег и уже растаял.
Вычитал, что в Эмиратах снег выпал. Вот чудо!
per вне форумов  
  #194
Старое 02.01.2005, 17:53
Заблокирован(а)
 
Аватара для per
 
Дата рег-ции: 14.04.2004
Откуда: Belarus
Сообщения: 953
POLKAN,

Привет из Отчизны, правда с опозданием.
Белорусский календарь.

Интересно ли тебе это?


пятніца, 24 сьнежня 2004, 11:7
24 сьнежня 1798 году нарадзіўся Адам Міцкевіч
Ул. інф.

Што адбывалася ў Беларусі і ў сьвеце 24 і 25 сьнежня

Сёньня ў Беларусі пачынаюцца Каляды. Іх сьвяткуюць усе вернікі-хрысьціяне, апроч праваслаўных, што належаць да Расейскае Праваслаўнае Царквы. 24 сьнежня ў 1491 годзе нарадзіўся Ігнат Лаёла, гішпанскі шляхціц, заснавальнік ордэна езуітаў. У расейскай традыцыі езуіты сталі назыўным імем, вобразам хітрасьці й вераломства. Што да Беларусі, дык гэта не адпавядае гістарычнай праўдзе. Езуіты ў нас сталі галоўнымі арганізатарамі асьветы. Менавіта езуіцкія калегіюмы станавіліся ў нашых гарадах першымі унівэрсытэтамі. 24 сьнежня 1784 году нарадзіўся Зарыян Даленга-Хадакоўскі – дасьледнік гісторыі і мовы. Ён прыйшоў на сьвет у вёсцы Гайна каля Лагойску. Скончыў каталіцкую вучэльню ў Слуцку. Даленга-Хадакоўскі стаў самым першым беларускім археолягам – яшчэ ў 1818 годзе ён атрымаў дазвол Віленскага ўнівэрсытэту на раскопкі й пачаў вывучаць старажытныя курганы.

24 сьнежня 1798 году нарадзіўся яшчэ адзін наш зямляк – Адам Міцкевіч, аўтар славутай паэмы “Пан Тадэвуш“. Ён зьявіўся на сьвет на хутары Завосьсе каля Наваградка. У Наваградку скончыў школу і паступіў у Віленскі ўнівэрсытэт.
У сваёй лекцыі ў Калеж дэ Франс у Парыжы Міцкевіч назваў беларускую мову самай гарманічнай і з усіх славянскіх моваў найменш зьмененай.
Праўда, пісаў свае вершы ён па-польску, бо пальшчызна ў ягоны час была ўжо прызнанай літаратурнай мовай, а беларушчына заставалася доляю фальклярыстаў і этнографаў.

24 сьнежня 1904 году прыйшоў на сьвет Алесь Дудар, які стане адным з найбольш таленавітых паэтаў свайго пакаленьня і за свае вершы будзе ў 1937 годзе расстраляны. 24 сьнежня 1942 году гітлераўцы закатавалі Вінцэнта Гадлеўскага, беларускага палітыка і сьвятара. Ксёндз Гадлеўскі быў першы, хто ў сваіх казанях перайшоў на беларускую мову, уваходзіў у Раду Беларускай Народнай Рэспублікі, стварыў Беларускую хрысьціянскую дэмакратыю і быў рэдактарам газэты “Крыніца”, пераклаў Новы Запавет. Цяпер – пра каляндар заўтрашняе суботы. 25 сьнежня ўсе беларусы-хрысьціяне, апроч праваслаўных, сьвяткуюць Нараджэньне Хрыстова. Вернікі Беларускага экзархату Расейскае праваслаўнае царквы адзначаць Хрыстовыя Народзіны пасьля Новага году. Што да Калядаў 25 сьнежня, дык гэтая дата стала важнай і для беларускай палітычнай гісторыі. Менавіта ў гэты дзень у 1979 годзе ў цэнтры Менску міліцыя разагнала першую Калядную працэсію, якую наладзілі студэнты зь “Беларускай Майстроўні” – арганізацыі, што стане пачаткам усяго арганізаванага адраджэнскага руху ў паваеннай Беларусі. А 25 сьнежня 1991 году незалежная Беларусь была прызнаная найбуйнейшымі краінамі сьвету на чале з ЗША. “З майго гледзішча, – сказаў неяк былы Старшыня Вярхоўнага Савету Станіслаў Шушкевіч, – нацыянальная гісторыя Беларусі пачалася менавіта ў гэты дзень”. 25 сьнежня 1891 году ў Вішневе на Валожыншчыне нарадзілася Ўладзіслава Луцэвіч, жонка Янкі Купалы. Згадаем таксама дзьвюх народны артыстак Беларусі, што прыйшлі на сьвет 25 сьнежня: у 1918 нарадзілася Зінаіда Канапелька, а ў 1936 – Ліля Давідовіч.



Я открывал раньше форум про Мицкевича, он зашел в тупик. В смысле, споры зашли в тупик.

per вне форумов  
  #195
Старое 02.01.2005, 21:07
Заблокирован(а)
 
Аватара для per
 
Дата рег-ции: 14.04.2004
Откуда: Belarus
Сообщения: 953
POLKAN,
Вот тебе еще из Отчизны.

Ностальгируй!!!!!!!!!


пятніца, 31 сьнежня 2004, 16:44
Гістарычны цэнтар Менску будзе запоўнены офіснымі будынкамі й паркоўкамі

Ігар Карней, Менск

Аляксандар Лукашэнка загадаў паскорыць працы ў справе рэканструкцыі і забудовы гістарычнага цэнтру Менску. Пры гэтым Лукашэнка падкрэсьліў, што дзяржаўны бюджэт мусіць быць задзейнічаны толькі ў надзвычайных выпадках, а фінансаваць будаўніцтва мусяць інвэстары — перадусім, беларускія. За аснову абраны праект інстытуту “Менскпраект”. Адмыслоўцы згадваюць, што рашэньнем кіраўніцтва менавіта гэтай арганізацыі былі зьнесеныя некалькі гістарычных будынкаў па вуліцы Замкавай, уключна са старой сынагогай.


Гісторык архітэктуры Сяргей Харэўскі найперш зьвяртае ўвагу на тое, як адбываўся конкурс праектаў разьвіцьця гістарычнага цэнтру сталіцы. Ён перакананы, што бальшыня людзей пра конкурс увогуле ня ведала, а патрапіць у Ратушу, дзе былі выстаўленыя працы, было немагчыма.

(Харэўскі: ) “Ніводзін сярэдні чалавек туды не патрапіў. Туды ня трапілі ні журналісты незалежных выданьняў, ні фатографы. І вось на такім тле адбывалася тое, што завецца “грамадзкае абмеркаваньне” гэтых праектаў у Ратушы. То бок, там ужо было ўсё вырашана загадзя”.

Інстытут “Менскпраект” плянуе завершыць працы ў гістарычным цэнтры Менску за 15 гадоў. Я запытаўся ў спадара Харэўскага: якія плюсы і мінусы, зь ягонага гледзішча, мае ўхвалены Аляксандрам Лукашэнкам праект?

(Харэўскі: ) “Што зьвяртае на сябе ўвагу ва ўсіх праектах — гэта аднаўленьне царквы Сьвятога Духа. І гэта безумоўны плюс. Што адмоўнае? Гэта ўварваньне несувымерных элемэнтаў, відавочна дысгарманічных са старой архітэктурай. Замест таго, каб ісьці ў пэрспэктыве шляхам разбораў эстэтычна і маральна неадпаведных будынкаў з мэтай стварэньня паркавых і зялёных зонаў, ідзе інтэнсіўнае засваеньне тэрыторыі з мэтай выкарыстаць кожны квадратны мэтар, каб спагнаць максымальную арэндную плату”.

Спадар Харэўскі ўдакладняе, што гаворка пра шматлікія офісныя будынкі і паркінгі, будаўніцтва якіх ужо пачалося ў раёне вуліцы Нямігі. На ягоную думку, замест таго, каб разгрузіць гістарычны цэнтар, плянуецца яго максымальна запоўніць. Харэўскі разам з калегамі спадзяваўся, што дзеля гэтага прынамсі будзе рэалізаваная старая ідэя з тунэлем, які, да таго ж, напалову ўжо збудаваны.

(Харэўскі: ) “Ёсьць закансэрваваны тунэль пад Верхнім горадам, які будаваўся ў комплексе з мэтрапалітэнам. І было б лягічна з боку вуліцы Кастрычніцкай “урэзацца” у гару з тым, каб машыны “выляталі” ужо на праспэкце Машэрава. Дэ факта праца зробленая, і штосьці такое чакалася. Але атрымалася, што пад выглядам стварэньня нібы пешай зоны (а гэта, зь іхнай лёгікі, тое, што вакол Ратушы — ты ходзіш туды, куды міліцыянт не пускае) наадварот — адбываецца ўварваньне ўсё новых і новых элемэнтаў і інтэнсіфікацыя руху”.


per вне форумов  
  #196
Старое 02.01.2005, 21:14
Заблокирован(а)
 
Аватара для per
 
Дата рег-ции: 14.04.2004
Откуда: Belarus
Сообщения: 953
POLKAN,

per пишет:
“Што зьвяртае на сябе ўвагу ва ўсіх праектах — гэта аднаўленьне царквы Сьвятога Духа.
Я слушал выступление мэра Минска, так он против ее восстановления.
per вне форумов  
  #197
Старое 02.01.2005, 21:20
Мэтр
 
Аватара для POLKAN
 
Дата рег-ции: 17.01.2004
Откуда: France, 44
Сообщения: 2.512


Это у меня заменяет грязные ругательства.
POLKAN вне форумов  
  #198
Старое 03.01.2005, 00:09
Заблокирован(а)
 
Аватара для per
 
Дата рег-ции: 14.04.2004
Откуда: Belarus
Сообщения: 953
POLKAN пишет:

Это у меня заменяет грязные ругательства.
1. эти симпатичные рожицы вызывают только улыбку и умиление. Если бы все так ругались.
2. Он сказал, что в этом районе (площадь Свободы) церквей достаточно. Можно построить на этом месте памятную каплицу. (Для сведения, если не знаешь: церков Святого Духа - это средневековый шедевр белорусской архитетуры. Принадлежала униатам. В связи с этим уния нашла отражение в архитектурных особенностях здания. Были элементы православия и католицизма, сосуществование западных и восточных принципов постройки о оформления. На фасаде в нишах стояли статуи святых, нигде в православии это больше не встречалось. Многе другое также было примечательным. Аналогов или подобия нет нигде. Причина, наверное, в том, что это может не понравиться РПЦ. Восстановят, а кому ее отдавать? На месте церкви сделали грязную пивнушку, потом снесли. И все...)

3. У меня уже 300 сообщений на форуме. какая-то ерунда: написать 300 писем совершенно незнакомым людям и без реальной перспективы увидеть большинство из них. Это не болезнь? А у тебя 150. Выводы теже.

per вне форумов  
  #199
Старое 03.01.2005, 21:25
Мэтр
 
Аватара для POLKAN
 
Дата рег-ции: 17.01.2004
Откуда: France, 44
Сообщения: 2.512
Цитата:
У меня уже 300 сообщений на форуме. какая-то ерунда: написать 300 писем совершенно незнакомым людям и без реальной перспективы увидеть большинство из них. Это не болезнь? А у тебя 150. Выводы теже.
Получается, что я в два раза здоровее( или меньше больна)

Цитата:
Причина, наверное, в том, что это может не понравиться РПЦ. Восстановят, а кому ее отдавать? На месте церкви сделали грязную пивнушку, потом снесли. И все...)
Цитата:
Были элементы православия и католицизма,
Мне всегда в таких случаях приходит на ум библейская фраза:"Бог соединяет, а дьявол разьединяет" . Был прекрасный образец соединения двух ,по сути своей,очень близких религий , пусть хотя бы только архитектурный.
POLKAN вне форумов  
  #200
Старое 04.01.2005, 16:19
Заблокирован(а)
 
Аватара для per
 
Дата рег-ции: 14.04.2004
Откуда: Belarus
Сообщения: 953
POLKAN пишет:
Получается, что я в два раза здоровее( или меньше больна)
Я пошутил, а получилось глупо (читай письмо).

POLKAN пишет:
Был прекрасный образец соединения двух ,по сути своей,очень близких религий ,
Вообще-то религия, а точнее вера - одна: христианство. А разделение произошло по воле людей. Два Рима - две ветви христианства.
Кстати, на момент крещения Руси разделения еще не было. Католики тоже могут вести отсчет своего нахождения на Руси с того времени.

Кстати, религия и вера - это две большие разницы.
per вне форумов  
  #201
Старое 04.01.2005, 22:05
Мэтр
 
Аватара для POLKAN
 
Дата рег-ции: 17.01.2004
Откуда: France, 44
Сообщения: 2.512
Цитата:
Я пошутил, а получилось глупо (читай письмо).
Совсем не глупо получилось!И мне остроумием "блеснуть" позволил. Я очень люблю черный юмор, и шутки у меня иногда бывают не совсем приятные. Даже жестокие, но смешные.


Я так думаю, что нам пора уже звание какое-нибудь присвоить, "самые стойкие белорусы", например, или по дополнительной звезде дать. Вон сколько мы тут уже наговорили!
POLKAN вне форумов  
  #202
Старое 05.01.2005, 06:39
Заблокирован(а)
 
Аватара для per
 
Дата рег-ции: 14.04.2004
Откуда: Belarus
Сообщения: 953
Каляндар Свабоды графічная вэрсія
аўторак, 4 студзеня 2005, 11:22
4 студзеня 1952 году нарадзіўся Юры Захаранка Ул. інф. Што адбывалася ў Беларусі і ў сьвеце 4 студзеня4 студзеня 1643 году нарадзіўся Ісак Ньютан – заснавальнік сучаснай фізыкі. Усё сваё жыцьцё Ньютан пражыў у роднай Ангельшчыне, і легендарны яблык, які ўпаў яму на галаву зь яблыні і паспрыяў геніяльнаму адкрыцьцю, таксама быў ангельскі. Ньютан сфармуляваў асноўныя законы мэханікі, адкрыў закон гравітацыі, растлумачыў, як рухаюцца плянэты, ад чаго адбываюцца прылівы ды шмат чаго іншага. За навуковыя дасягненьні ён атрымаў тытул лорда і мусіў ажно 26 гадоў хадзіць на паседжаньні палаты лордаў ангельскага парлямэнту. Кажуць, за ўвесь гэты час Ньютан толькі аднойчы папрасіў слова, чым моцна зьдзівіў усіх прысутных. “Мілорды”, урачыста зьвярнуўся ён да высокага сходу, “калі вы ня супраць, я папрасіў бы зачыніць вакно“. Болей ніякіх прамоваў лорд Ньютан не казаў. 4 студзеня ў розныя гады нарадзіліся італьянскі кампазытар Джавані Батыста Пэргалезі, старэйшы зь нямецкіх казачнікаў братоў Грым – Якаб, францускі вынаходнік шрыфта для сьляпых Луі Брайль. 4 студзеня 1952 году нарадзіўся Юры Захаранка, генэрал, былы міністар унутраных справаў Беларусі, адзін са зьніклых бязь вестак апазыцыйных беларускіх палітыкаў. 4 студзеня 1960 году гіне ў аўтамабільнай катастрофе францускі пісьменьнік Альбэр Камю, ляўрэат Нобэлеўскай прэміі 1957 году. У літаратуразнаўчых артыкулах гэты выпадак апісваюць звычайна наступным чынам: “Легкавая машына спартыўнага тыпу неслася па шашы. Парыж быў ужо блiзка. За рулём сядзеў Мiшэль Галiмар, вядомы парыскi выдавец. Калядныя вакацыi закончылiся. У той дзень – 4 студзеня 1960 г. – дарога была пустая, iшоў дождж. Раптам аўтамабiль вылецеў на ўзбочыну i з грукатам урэзаўся ў платан. Кiроўца быў цяжка паранены. Пасажыр, якi сядзеў побач зь iм, – забiты. Калi на месца катастрофы прыбылi жандары, дык каля разьбiтай машыны знайшлi запырсканы гразёю партфэль. У iм быў пашпарт памерлага: Альбэр Камю, пiсьменьнiк... i рукапiс незавершанага раману “Першы чалавек”. 4 студзеня 1970 году “Бітлз“ апошні раз разам працуюць у студыі гуказапісу. І сярод іх няма ўжо Джона Ленана і Рынга Стара. Макартні і Гарысан запісваюць песьню Let It Be для аднайменнага альбому. Усю астатнюю працу па зьвядзеньні гэтага альбому далей будуць выконваць ужо толькі гукарэжысэры. Славуты на ўвесь сьвет музычны калектыў – “Бітлз” – спыніў сваё існаваньне.

per вне форумов  
  #203
Старое 06.01.2005, 06:48
Заблокирован(а)
 
Аватара для per
 
Дата рег-ции: 14.04.2004
Откуда: Belarus
Сообщения: 953
F А это погода в Минск на Рождество.

Сводка погоды по г. Минск на период с 7 января по 9 января от сайта meteo.by

7 января
ночь
температура: 0..+2
облачность: пасмурно
осадки: без осадков
давление: 738..740 мм
влажность: 89..94 %
скорость ветра: 3..6 м/с
ветер: западный
утротемпература: 0..+2
облачность: облачно
осадки: без осадков
давление: 740..742 мм
влажность: 89..94 %
скорость ветра: 3..6 м/с
ветер: западный
деньтемпература: +1..+3
облачность: пасмурно
осадки: дождь
давление: 738..740 мм
влажность: 91..96 %с
корость ветра: 5..9 м/с
ветер: юго-западный
вечертемпература: +2..+4
облачность: пасмурно
осадки: дождь
давление: 736..738 мм
влажность: 91..96 %
скорость ветра: 5..9 м/с
ветер: западный

8 января

ночьтемпература: +4..+6облачность: пасмурноосадки: дождьдавление: 736..738 ммвлажность: 92..97 %скорость ветра: 5..9 м/светер: западныйутротемпература: +6..+8облачность: пасмурноосадки: дождьдавление: 736..738 ммвлажность: 91..96 %скорость ветра: 5..9 м/светер: юго-западныйденьтемпература: +6..+8облачность: облачноосадки: дождьдавление: 736..738 ммвлажность: 91..96 %скорость ветра: 5..9 м/светер: юго-западныйвечертемпература: +4..+6облачность: облачноосадки: дождьдавление: 734..736 ммвлажность: 89..94 %скорость ветра: 5..9 м/светер: юго-западный

9 января

ночьтемпература: +4..+6облачность: пасмурноосадки: дождьдавление: 733..735 ммвлажность: 87..92 %скорость ветра: 5..9 м/светер: юго-западный
Copyright c | www.meteo.by | inf@meteo.by информация предоставлена Фондом ФОБОС и НПО МэпМэйкерс

per вне форумов  
  #204
Старое 06.01.2005, 06:50
Заблокирован(а)
 
Аватара для per
 
Дата рег-ции: 14.04.2004
Откуда: Belarus
Сообщения: 953
Как-то оно скопировало дико, но читать и понять можно.
per вне форумов  
  #205
Старое 06.01.2005, 17:21
Мэтр
 
Аватара для POLKAN
 
Дата рег-ции: 17.01.2004
Откуда: France, 44
Сообщения: 2.512
С Рождеством Христовым всех белорусов!
Светлого праздника всем, несмотря на прогноз погоды!
POLKAN вне форумов  
  #206
Старое 07.01.2005, 13:09
Мэтр
 
Аватара для POLKAN
 
Дата рег-ции: 17.01.2004
Откуда: France, 44
Сообщения: 2.512
Прочитала более внимательно твое сообщение от 5 января. Понравилось очень о лорде Ньютоне и его заседании в парламента.Долго смеялась. По телевидению видела это знаменитое дерево (вернее другое, но посаженное на корнях первого), с которого упало яблоко. А совсем недавно был очень интересный фильм о дубах - и показывали дуб,в котором прятался Робин Гуд. На сей момент - самое фотографируемое дерево в мире, очень старое, как старик, все на подпорках. Но впечатляет!

POLKAN вне форумов  
  #207
Старое 07.01.2005, 16:39
Заблокирован(а)
 
Аватара для per
 
Дата рег-ции: 14.04.2004
Откуда: Belarus
Сообщения: 953
POLKAN пишет:
Понравилось очень о лорде Ньютоне и его заседании в парламента.Долго смеялась.
Это известная история. Я думал, что ты ее знаешь.
per вне форумов  
  #208
Старое 07.01.2005, 22:31
Мэтр
 
Аватара для POLKAN
 
Дата рег-ции: 17.01.2004
Откуда: France, 44
Сообщения: 2.512
А вот еще новость разыскала:

Белорусов отучат от буги-вуги
В эфире белорусских радиостанций теперь разрешается крутить не больше двух иностранных песен из десяти
Под это правило подпадают и российские исполнители.
Весь основной эфир должен быть заполнен белорусской музыкальной продукцией. Если радиостанции не подчинятся, министерство информации обещает изъять у них лицензию.
Московский Комсомолец
от 06.01.2005





POLKAN вне форумов  
  #209
Старое 08.01.2005, 04:02
Мэтр
 
Аватара для Elephant
 
Дата рег-ции: 22.12.2003
Откуда: France
Сообщения: 722
Отправить сообщение для  Elephant с помощью ICQ
Ух ты!

Поражаюсь своей невнимательности! Уж год на форум наведываюсь, а беларускую тусовку только сегодня узрел!
Ликую!
Всю сознательную жизнь прожил в Беларуси до прошедшего года.

Делюсь актуальными для меня в последнее время ссылочками:
1. Книга С.Акинчица «Золотой век Беларуси».
http://belreform.org/zvb/zvb1.php

Я технарь, прежде не слишком интересовавшийся историей своей страны… Для меня эта книга был можно сказать «воротами» в новый мир… Хотя может я и преувеличиваю…
Мне показалась очень интересной. Сначала прочитал в бумажном варианте (с подписью автора J ), а потом уже в Инете нашел. С удовольствием делюсь…

2. А еще по мере сил голосую за любимых беларуских исполнителей на «Перекрестках Европы»…
http://www.tvr.by/rus/crossparad.asp

Для меня это «Новый Иерусалим» :
В прошлом году с композицией «Любовь в ладонях»…

Цитата:
Композиция "Любовь в ладонях" группы "Новый Иерусалим" получила главный приз Национального музыкального форума "На перекрестках Европы" в номинации "Лучшая песня года".

19 декабря во Дворце Республики состоялась церемония награждения победителей музыкального форума "На перекрестках Европы". В одной из семи основных номинаций форума "Лучшая песня года" победу одержала композиция "Любовь в ладонях" группы "Новый Иерусалим". Следует отметить, что композиция "Любовь в ладонях" побила рекорд, продержавшись "На перекрестках Европы" более 30 недель.

А в этом году «Искуи Абалян и НОВЫЙ ИЕРУСАЛИМ - "Другая жизнь"»
Вообще, эти ребята мне очень по душе.
http://www.newjerusalemnow.com/
Год назад имел удовольствие слышать их «живьем» в одном из клубов Беларуси… Был приятно поражен высоким уровнем во всем, что они делают.
Был бы рад увидеть их представляющими Беларусь на Евровидении… Но увы… К моему сожалению в финал они не вышли…


Напоследок всех земляков :

С Рождеством Христовым!
Elephant вне форумов  
  #210
Старое 08.01.2005, 08:24
Заблокирован(а)
 
Аватара для per
 
Дата рег-ции: 14.04.2004
Откуда: Belarus
Сообщения: 953
POLKAN,

Нас стало больше!

Про радиоэфир точно так и есть. Но нашли выход, как всегда. Находят белорусские корни, например, у Бритни Спирс, и крутят.
НЕ ШУТКА.

Elephant,

зайдите на темы про Речь Посполитую, Мицкевича. Там Вас с Вашими взглядами побьют. ОБъяснят, что язык - русский или украинский, Шляхта - исключительно поляки или русские, ну - литовцы и т. д.
И вряд ли Вы докажете, даже имея того же Мицкевича в свидетелях (стихи)...

per вне форумов  
   Тема закрыта   


Закладки


Здесь присутствуют: 1 (пользователей - 0 , гостей - 1)
 

Ваши права в разделе
Вы не можете создавать новые темы
Вы не можете отвечать в темах
Вы не можете прикреплять вложения
Вы не можете редактировать свои сообщения

BB коды Вкл.
Смайлы Вкл.
[IMG] код Вкл.
HTML код Выкл.

Быстрый переход

Похожие темы
Тема Автор Раздел Ответов Последнее сообщение
Сборники "Музыка парижских кафе" - где? Eliyata Цены, покупки, банки, налоги 7 31.08.2008 20:29
Ваше отношение к Франции (выделено из: "Негласные правила форума") POLKAN Иммиграция-адаптация-интеграция-ностальгия 53 16.03.2008 11:07
Есть ли в Париже инет-кафе с "русскими" клавиатурами? Vanille-e Вопросы и ответы туристов 7 02.03.2008 00:22
Цены в кафе "2 мельницы" Gouts Цены, покупки, банки, налоги 0 01.12.2006 06:10


Часовой пояс GMT +2, время: 00:40.


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
 
Рейтинг@Mail.ru
 
©2000 - 2005 Нелла Цветова
©2006 - 2024 infrance.su
Design, scripts upgrade ©Oleg, ALX